Про проект

Про проект

Проект  «МобіЛаб» передбачає створення сучасної пересувної хімічної лабораторії з широкими презентаційними, експериментальними та інтерактивними можливостями. Метою проекту є ознайомлення учнів  шкіл Чернівців та Чернівецької області з основними досягненнями сучасної хімії,  залучення їх до дослідницької діяльності, зацікавлення їх предметом та надання методичної допомоги вчителям краю. Проект передбачає охоплення значної кількості шкіл області демонстраційною частиною двох розроблених програм «Хімія кольору та засобів для миття» та «Світ наноматеріалів», які є унікальними для України. Зацікавлені школи можуть продовжити співпрацю з проектом у вигляді двох лабораторних циклів для учнів відповідно до запропонованих програм. Модульність та особливість наповнення лабораторії дозволяє адаптувати та використовувати її для інших популяризаційних, профорієнтаційних та дослідницьких цілей. Особливістю проекту є тісне залучення студентів-хіміків до його реалізації з метою формування у них педагогічних навиків роботи з учнями.

На основі нашого досвіду проведення демонстраційних експериментів в школах та на масових заходах буде розроблено 2 програми роботи лабораторії «Мобілаб»:

  1. Хімія кольору та засобів для миття
  2. Світ наноматеріалів
  1. Програма Хімія кольору та засобів для миття включатиме низку демонстраційних експериментів (як відомих, так і авторських) та лабораторних робіт, пов’язаних із засобами для миття, барвниками та кольором. Виконання можливе у двох варіантах: демонстраційне шоу (експерименти показуються перед великою аудиторією (клас, паралель класів) з коментарями фахівця, та серія лабораторних робіт  (5 занять тривалістю по 45 хв.) в малих групах – до 10 учнів.
  2. Світ наноматеріалів. Завдяки унікальній в Україні можливості синтезу основних та найбільш перспективних наноматеріалів металів, оксидів та напівпровідників, яка реалізована на кафедрі неорганічної хімії твердого тіла та нанодисперсних матеріалів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, на основі апробованого практикуму для студентів спеціальності «Нанохімія» та «Колоїдна хімія» буде виготовлено 5 комплектів зразків наноматеріалів (квантові точки, магнітні рідини, металічні наночастинки) для практичних робіт з дослідження їх властивостей учнями. Виконання також можливе у двох варіантах: демонстраційне шоу (експерименти показуються перед великою аудиторією (клас, паралель класів) з коментарями фахівця, та  серія лабораторних робіт (5 занять тривалістю по 45 хв.) в малих групах – до 10 учнів. На сьогодні це буде перша програма з нанотехнології в Україні та одна із перших в Східній Європі.

 

Для реалізації обох програм планується закупівля двох портативних навчальних спектроскопічних комплексів відомого світового виробника OceanOptics, які повністю комп’ютеризовані, що дозволяє проводити експерименти швидко та одночасно демонструвати їх через мультимедійні засоби. Використання ліцензійного програмного забезпечення матиме додатковий позитивний виховний ефект. Портативний рН-метр та оптичний мікроскоп, обладнаний відеосистемою, у поєднанні з оптичними вимірюваннями, будуть використані для глибшого розуміння процесів, що відбуваються.

Для обох навчальних програм планується розробити та видати порадник для вчителя, що передбачатиме перелік тем, які слід повторити, та методичних рекомендацій для вчителя, спрямованих на попередню підготовку до візиту лабораторії в школу.

Для виконання лабораторних робіт планується залучити студентів наукового гуртка Інституту біології, хімії та біоресурсів, які мають досвід роботи з учнями та досвід проведення демонстраційних експериментів, викладачів БМАНУМ, вчителів та випускників університету. Аналогічні прилади використовуються у навчальному процесі та дослідженнях на нашій кафедрі, тому їх опанування залученими до виконання роботи студентами займе небагато часу.

Портативність та мобільність лабораторії дозволить за короткий час охопити демонстраціями більшість шкіл міста та окремих шкіл області. Також можливе проведення занять в інших областях України. Першою фазою (демонстраційною) планується охопити близько 8 шкіл на місяць.  В подальшому для зацікавлених та спеціалізованих шкіл буде створено розклад серії лабораторних занять. Цільовою аудиторією проекту є учні 10-11 класів. Проте демонстраційний варіант може проводитися  і для учнів 8-9 класів з поглибленим вивченням хімії та фізики.

Лабораторія розрахована на використання в кабінетах хімії чи фізики, разом з тим частина робіт може виконуватися і в будь-яких приміщеннях та навіть на відкритому просторі.

Перевагою запропонованої комплектації лабораторії є можливість її використання, шляхом невеликої модифікації, в інших програмах, які вчителі зможуть самостійно розробляти та втілювати ( наприклад, «Хімія і безпека довкілля»,  «Хімія в побуті» тощо).

 

Проект реалізується за підтримки благодійного фонду “Кращим бути”.