Категорія: Новини проекту

Найкращі юні хіміки України навчалися з Мобілабом

Найкращі юні хіміки України навчалися з Мобілабом

Проект “Мобілаб” активно працює, незважаючи на літні канікули. 16 серпня лабораторну роботу з фотоколориметрії мали можливість виконати учасники літньої школи для призерів Всеукраїнської олімпіади з хімії. Доцент ЧНУ Юрій Халавка прочитав учням міні-лекцію з оптичних методів аналізу, а потім, при допомозі магістрантки кафедри Загальної хімії та хімічного матеріалознавства Аліни Іванової-Толпінцевої , учні виконали лабораторну роботу по визначенню концентрації барвника в розчині. Для розуміння ролі оптичних методів аналізу не лише в хімії, але й в медицині учні мали можливість ознайомится з роботою пульсоксиметра. який придбано в рамках проекту “Мобілаб”.  Дякуємо за допомогу спонсорам Фонду “Кращим Бути” та за цінні книги –  проекту Лакібукс

З метою професійної орієнтації школярів, пошуку талановитих юних хіміків, підготовки резерву для команди України на Міжнародну учнівську олімпіаду з хімії вже другий рік працює літня хімічна школа. Цього року з 11 по 18  серпня талановитих школярів з усієї України приймає гостинна Буковинська земля. Організаторами заходу є Чернівецький державний університет імені Юрія Федьковича, ТОВ «НВП ЄНАМІН», ТОВ «ХЕМА». 

43 учні, що стали переможцями IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії у 2018 році приїхали до м. Вижниця, щоб повчитися та відпочити. Їх гостинно прийняли у Вижницькій школі-інтернаті імені Назарія Яремчука. Цікаві лекції та практичні заняття підготували наукові співробітники, викладачі та студенти провідних ВНЗів та наукових установ: Інституту високий технологій та хімічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка, Інституту органічної хімії НАН України, ТОВ «НВП ЄНАМІН», НТК «Монокристал», Харківського національного університету імені М. Каразіна, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Київського університету імені Бориса Грінченка.

     

Мобілаб на літній школі “Інтелект Буковини”

Мобілаб на літній школі “Інтелект Буковини”

28 та 29 червня керівник проекту «Мобілаб», кандидат хімічних наук Юрій Халавка, проводив заняття з учнями, які відпочивають та одночасно навчаються в обласній профільній літній школі «Інтелект Буковини». Організована на базі Вижницької школи-інтернату, вона зібрала понад 100 талановитих учнів з усієї області, які цікавляться хімією, біологією, фізикою та математикою. Лекції та практичні заняття зі школярами проводять досвідчені викладачі ЧНУ імені Юрія Федьковича, шкіл м.Чернівці та позашкільних навчальних закладів. Окрім навчання організатори запропонували для учасників школи насичену програму дозвілля: інтелектуальні, спортивні та творчі змагання, зустрічі з цікавими людьми.

Роботи з проекту «Мобілаб» виконували учні 7-11 класів з секції «Хімія», до яких приєдналися зацікавлені з інших секцій.

Літня школа «Інтелект Буковини» проводиться за ініціативи проректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Петра Михайловича Фочука та директора  Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації Оксани Михайлівни Палійчук.

Фото: Андрій Готинчан та Олексій Борейко.

Волонтери проекту “Мобілаб” пройшли навчання для вчителів з основ домедичної допомоги.

Волонтери проекту “Мобілаб” пройшли навчання для вчителів з основ домедичної допомоги.

2 червня у Буковинському Медіа-Центрі “Belle Vue” відбулися навчання «Рятуючи життя» – тренінг із надання першої домедичної допомоги, у якому взяли участь і волонтери проекту «МобіЛаб» – Катерина Капарчук, Аліна Іванова-Толпінцева та Юрій Халавка.

Проект «Рятуючи життя» організовує Полтавський осередок ГО «Українська академія лідерства». Метою даного проекту є забезпечення вчителів знаннями, необхідними для порятунку життя при зупинці дихання чи серця, а також при отруєннях різного типу, травмах та деяких хворобах. Наші волонтери успішно пройшли даний тренінг і отримали сертифікати про набуті навички.

Аліна Іванова-Толпінцева

 

 

Буковинські медіа розповідають про “Мобілаб”

Буковинські медіа розповідають про “Мобілаб”

Цього тижня одразу декілька буковинських засобів масової інформації розповіли про наш проект.

В суботньому номері Молодого буковинця вийшов матеріал М. Грицків “Спробуємо популяризувати хімію в школі”

В ранковому ефірі понеділка на  радіо “Буковина” Катерина Капарчук та Халавка Юрій розповіли про Мобілаб радіослухачам.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ СНІДАНОК

Сьогодні в «Інформаційному сніданку» говорили про головні події, що відбулися на вихідних, про підсумки декларування на Буковині та Міжнародного турніру з боксу Едуарда та Олександра Погодіних. А ще з Yuriy Khalavka та Kateryna Kaparchuk обговорювали унікальний науковий проект – мобільну лабораторію для вивчення хімії.Ведучі: Оксана Колісник та Ксенія Вербовська

Опубліковано Радіо "Буковина" 13 травня 2018 р.

 

А вже ввечері тогож дня на теелекранах зявися сюжет Мирослава Солонара для телеканалу Буковина про нашу мобільну лабораторію:

 

Початок співпраці з Чернівецькою гімназією №5

Початок співпраці з Чернівецькою гімназією №5

У пятницю, 11 травня, учні генетичного гуртка чернівецької гімназії №5  виконали в рамках проекту “Мобілаб” експеримент із визначення вмісту хлорофілу в кімнатних рослинах. Під керівництвом доцента Юрія Халавки і волонтерів – Аліни Іванової-Толпінцевої та Катерини Капарчук – гімназисти пригадали значення зеленого пігменту хлорофілу для рослин, приготували екстракт із зібраних ними листків кімнатних рослин, опанували основи спектрофотометриного аналізу і визначили вміст хлорофілів а і б у листках.

Це була перша робота, яка започаткувала співпрацю із славною гімназією, серед випускників якої чимало відомих біологів, медиків та хіміків. Команда проекту “Мобілаб” дякує вчителю біології гімназії Наталії Іванівні Котик за організацію заходу!

 

    

Учні Багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей виконали лабораторну роботу із циклу “Хімія кольору”

Учні Багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей виконали лабораторну роботу із циклу “Хімія кольору”

   Нещодавно виконавці проекту “Мобілаб” провели заняття для учнів  Багатопрофільного ліцею для обдарованих дітей. На запрошення вчителя хімії Марії Вікторівни Котирло було проведено заняття із учнями 9 класу із визначення невідомої концентрації харчового барвника Індигокарміну. 

Оскільки визначення базується на спектральному методі аналізу, то у вступному інструктажі доцент Халавка Ю.Б. розповів про цей метод та його застосування при виконанні різних аналізів від аналізів крові  до визначення заборонених для спортсменів препаратів.

Хлопці та дівчата охоче спілкувалися та працювали із волонтерами проекту “Мобілаб” – студентами та викладачами кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. 

В результаті всі успішно виконали роботу, у деяких пар учнів результати визначення абсолютно точно співпали із реальною концентрацією барвника.

 

 

Мобілаб у гостях у Міжнародної Зеленої Школи

Мобілаб у гостях у Міжнародної Зеленої Школи

16-17 січня 2018 р. викладачі ЧНУ Халавка Юрій та Андрій Канак із  проектом «Мобілаб» завітали до учнів м. Краматорськ, учасників «Міжнародної зеленої школи», що функціонує в с. Космач Івано-Франківської області за підтримки фонду «Відкрита політика». Метою школи є впровадження STREAM освіти, формування зелених цінностей, єднання в широму спілкуванні і співтворчості. 

 

Заняття розпочалися з лекції про перспективи професії хіміка.

 

Також в перший день діти (та їх вчителі)  дізнались багато нового та цікавого про твердість води та її іонний склад, а також чому вона може проводити, або ж навпаки не проводити електричний струм. Окрім того учні познайомились із типами радіоактивного випромінювання та його впливом на природнє середовище та організм людини. Під кінець заняття діти власноручно за допомогою дозиметра вимірювали природній радіоактивний фон та пересвідчились, що «Зелена школа» знаходиться в безпечному місці. =)

 

 

 

Наступного дня розділившись на групи учасники виконували лабораторні роботи із визначення в розчинах концентрації харчового барвника за допомогою сучасного спектрофотометра «Ocean-Optics», а також спробували опанувати техніку титрування для аналітичного визначення концентрації лугу (NaOH) в розчинах. Зазвичай такі досліди не входять до шкільного курсу хімії, однак незважаючи на це дітям дуже сподобалось, адже тут можна було відчути себе в ролі справжнього хіміка, що працює над реальними завданнями.

 

Окрім теоретичних та практичних занять діти також мали можливість побачити серію цікавих хімічних дослідів. Яскраві спалахи, зміна кольору і об’єму та багато посмішок, що це супроводжували   дозволило дітям поглянути на хімію як науку трохи  з «іншого боку» та «здружитися» з нею.

Андрій Канак, фото – Міжнародна Зелена Школа.

Проект здійснюється за підтримки БФ “Кращим бути”.

   

Учні навчалися визначати швидкість хімічної реакції, яка відбувається всього за декілька секунд…

Учні навчалися визначати швидкість хімічної реакції, яка відбувається всього за декілька секунд…

Швидкість хімічних реакцій є дуже важливою для нашого життя. Всі хімічні виробництва та і саме життя засновані на хімічних реакціях, які відбувається з певною швидкістю. Тому вміння її визначати, аналізувати, вивчати фактори, які впливають на неї, є дуже важливими для фахівця-хіміка.

У ХХ сторіччі декілька Нобелевських премій з хімії були вручені саме за вивчення кінетики реакцій. Багато таких задач зустрічається на міжнародних та Всеукраінських хімічних олімпіадах.

Сьогодні на четвертій лабораторній роботі проекту Мобілаб  з учнями МАН ми визначали швидкість реакції розкладу комплексу Феруму з тіосульфат-іонами. Ця реакція полягає у утворенні забарвленого комплексу, який швидко руйнується, знебарвлюючись при цьому. Тому його концентрацію та її зміну в часі можна зручно спостерігати за допомогою спектрофотометра. А, оскільки, процес відбуваєть всього декілька секунд, то запис та аналіз кінетичних кривих зручно робити на матричних спектрофотометрах, які використовуються в проекті.

Крім визначення константи швидкості за часом напівреакції, учні змогли порівняти вплив присутності йонів Кобальту та Купруму на її перебіг.

Визначили, який з них є каталізатором, тобто прискорює її, а який сповільнює.

Проект здійснюється за підтримки БФ “Кращим бути”.

Швидкість хімічної реакції та визначення аспірину – команда “Мобілаб” апробувала ще дві роботи.

Швидкість хімічної реакції та визначення аспірину – команда “Мобілаб” апробувала ще дві роботи.

Останніми днями команда проекту  Мобілаб зосередилася на розробці  двох нових лабораторних робіт для проекту «МобіЛаб» із циклу «Хімія кольору та миючих засобів». Суть першої роботи полягає у порівнянні швидкості окисно-відновної реакції між натрій тіосульфатом та ферум(III) хлоридом при наявності солей Кобальту(II) та Купруму(II) та без них на спектрофотометрі.

При додаванні натрій тіосульфату до ферум(III) хлориду утворюється нестійкий комплекс темно-синього забарвлення, який згодом знебарвлюється через внутрішньо-молекулярне відновлення йонів Феруму. Учні повинні провести цю реакцію безпосередньо в кюветі, яка знаходиться у спектрофотометрі, налаштувати прилад для побудови графіку і за ним визначити час напіврозпаду комплексу та зробити висновок про те, як впливають солі перехідних металів на цей процес.

Суть другої роботи полягає у спектрофотометричному визначенні концентрації аспірину в таблетках. Учні повинні побудувати калібрувальний графік за серією стандартних розчинів ацетилсаліцилової кислоти та комплексу аспірину з Ферумом(III), виміряти оптичну густину приготовленого розчину із таблетки аспірину та за графіком знайти концентрацію.

ВИЗНАЧЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ ВІТАМІНУ В12 У РОЗЧИНІ – АПРОБОВАНО ТРЕТЮ ЛАБОРАТОРНУ РОБОТУ З ЦИКЛУ “ХІМІЯ КОЛЬОРУ ТА МИЮЧИХ ЗАСОБІВ”

ВИЗНАЧЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ ВІТАМІНУ В12 У РОЗЧИНІ – АПРОБОВАНО ТРЕТЮ ЛАБОРАТОРНУ РОБОТУ З ЦИКЛУ “ХІМІЯ КОЛЬОРУ ТА МИЮЧИХ ЗАСОБІВ”

25 листопада в Інституті біології, хімії та біоресурсів у рамках проекту «МобіЛаб» для учнів Буковинської Малої академії наук було проведено третю лабораторну роботу із циклу «Хімія кольору та миючих засобів». Учні знову мали можливість попрацювати із спектрофотометром Ocean Optics 650 (2000) та визначити концентрацію вітаміну В12 (кобаламіну) у розчині.

Вітамін В12 – це вітамін групи В, бере участь у кровотворенні, регулює вуглеводний і жировий обмін в організмі. Вітамін В12 бере активну участь в обміні білків, жирів і вуглеводів в тісній взаємодії з вітаміном С, фолієвою та пантотеновою кислотами, а також сприяє засвоєнню феруму організмом.

Перед початком лабораторної роботи школярам розповіли про функції вітаміну В12 в організмі, повторили що таке оптичні методи аналізу, а також розказали суть роботи, після чого учні приступили до її виконання. Під час проведення лабораторної роботи діти закріпили набуті вміння користування піпетками, дозаторами та спектрофотометром. Для закріплення отриманих знань учням було запропоновано визначити невідому концентрацію вітаміну В12 у розчині за допомогою калібрувального графіка.  Всі учні добре впоралися із цим завданням.

Аліна Іванова-Толпінцева